FACEBOOK

Okres:  Poprad

Kraj:  Prešovský

Nadmorská výška: 920 m. n. m. (v strede obce)

Počet obyvateľov:  2 380

Rozloha:  9 686 ha

Prvá písomná zmienka:  rok 1634

Liptovská Teplička je rázovitá podhorská obec, ktorá sa nachádza na severnom úpätí Nízkych Tatier. Obklopená je nádhernou prírodou údolia Čierneho Váhu a charakteristická ľudovými tradíciami, ktoré nájdete len pod Kráľovou hoľou. Keď vkročíte do Liptovskej Tepličky ocitnete sa na rozhraní Tatranského národného parku a Národného parku Nízke Tatry, čomu prináleží nielen členitý terén, ale aj veľké rastlinné, živočíšne a vodné bohatstvo. V obci sa preto nachádzajú aj ochranné pásma vodných zdrojov 1. a. 2. stupňa Podtatransko-spišskej vodárenskej sústavy.

Dedina bola založená na báze šoltýskeho práva v druhej vlne valašskej kolonizácie, keď sa tu usadilo goralské obyvateľstvo z hornej Oravy. Obyvatelia sa zaoberali poľnohospodárstvom, prácou v lesoch, pltníctvom a garbiarstvom. Dnes je Liptovská Teplička so svojou vyše šesťdesiatkilometrovou katastrálnou hranicou druhou najväčšou dedinou na Slovensku. Väčšina obyvateľstva je rímsko-katolíckeho vierovyznania, čo potvrdzujú v obci dominantný Kostol svätého Jána Krstiteľa a rodáci, ktorí sa svojím kňazským povolaním vyznamenali na Slovensku aj vo svete.

 

  

 

Návštevníka obce zaujme najmä nezameniteľná a zachovalá architektúra zrubových domov, stodôl, ktoré vytvárajú samostatný celok - tzv. Stodolište. Okrem toho sa tu nachádzajú aj ďalšie unikáty ako zemiakové pivnice a terasovité polia, ktoré dotvárajú kolorit vidieckeho života v dobách dávno minulých.

Ak túžite po autentických zážitkoch, relaxe a športe, Liptovská Teplička vám má čo ponúknuť. Okrem náučných a malebných trás pre chodcov aj cyklistov by ste si v lete nemali nechať ujsť jedinečný folklórny festival Pod Kráľovou hoľou. Obec poteší aj priaznivcov lyžovania a snowboardovania vďaka neďalekému stredisku SKI PARK Liptovská Teplička. Navyše si môžete zašportovať aj v letnom areáli, ktorý slúži v zime ako klzisko. Pobyt vám spríjemní aj rozmanitá ponuka ubytovacích a stravovacích služieb.

 

  

LIPTOVSKÁ TEPLIČKA NA MAPE

 

Obec Liptovská Teplička sa nachádza v Prešovskom kraji, na severnom úpätí Nízkych Tatier,

s nadmorskou výškou 920 m n. m. v strede obce.

 

 

KONTAKT

 

Ul. Štefana Garaja 398/16

059 40 Liptovská Teplička

 

O OBCI    |    PODUJATIA    |     TURISTIKA     |     ZAUJÍMAVOSTI     |     UBYTOVANIE     |     KONTAKT

Tento projekt je spolufinancovaný

Európskou úniou z Európskeho fondu

regionálneho rozvoja.

Investícia do vašej budúcnosti.

Všetky práva vyhradené © 2013 Liptovská Teplička