Kultúrne dedičstvo

 

Predkovia súčasných Tepličanov po sebe zanechali bohaté kultúrne dedičstvo, ktoré sa odzrkadľuje tak v architektúre, ako aj rázovitých zvykoch a folklóre. Obec a jej okolie krášli jedinečná dobová architektúra – zrubové domy, Stodolište, pivnice, terasovité políčka. Z pôvodnej ľudovej architektúry je zachovaných viacero zrubových domov. Jedna drevenička slúži ako múzeum – Teplický dom.

 

Okrem toho v Liptovskej Tepličke nájdete pivnice na zemiaky, ktoré sú európskym unikátom. V jedinečnosti nezaostáva ani Stodolište, súbor hospodárskych budov - stodôl. Fenomén krajiny v tesnom okolí obce vytvárajú terasovité políčka, ktoré vznikli oraním do strmého svahu a navršovaním skál po okrajoch políčok.

 

Kultúrne dedičstvo sa nám zachovalo aj v podobe ľudového nárečia, zvykov, remesiel a folklóru. Dosýta sa ho môžete nabažiť počas obľúbeného folklórneho festivalu Pod Kráľovou hoľou, ale aj na iných kultúrnych podujatiach.

 

Nárečie Liptovskej Tepličky je na Slovensku jedinečné a stále sa používa. Spracované je v knižnej aj zvukovo-obrazovej podobe. O uchovanie ľudových piesní, tancov, krojov, tradícií sa snaží detský folklórny súbor Turnička, folklórna skupina Tepličan, ale i miestna ZŠ s MŠ Štefana Náhalku vo svojej regionálnej výchove. V Liptovskej Tepličke sa okrem toho neustále zachovávajú tradičné remeslá a o uchovanie kultúrneho dedičstva sa stará aj miestna televízia, ktorá spracováva filmové dokumenty o obci.

 

Keď je reč o kultúrnom dedičstve, nesmieme zabúdať ani na významných rodákov, ktorí sa zaslúžili o rozvoj kultúry a vzdelanosti Liptovskej Tepličky i ďaleko za hranicami liptovského regiónu.

Zrubové domy a stodolište

Teplická izba a Teplický dom

Kultúrne dedičstvo

FACEBOOK

LIPTOVSKÁ TEPLIČKA NA MAPE

 

Obec Liptovská Teplička sa nachádza v Prešovskom kraji, na severnom úpätí Nízkych Tatier,

s nadmorskou výškou 920 m n. m. v strede obce.

 

 

KONTAKT

 

Ul. Štefana Garaja 398/16

059 40 Liptovská Teplička

 

O OBCI    |    PODUJATIA    |     TURISTIKA     |     ZAUJÍMAVOSTI     |     UBYTOVANIE     |     KONTAKT

Tento projekt je spolufinancovaný

Európskou úniou z Európskeho fondu

regionálneho rozvoja.

Investícia do vašej budúcnosti.

Všetky práva vyhradené © 2013 Liptovská Teplička